Nedir?

Smart Diesel Common-Rail çalışma sistemine sahip dizel motorlu araçların motor güçlerini aracın içinden hareket halinde iken isteğe göre dört farklı kullanım seçeneği ile değiştirmeye olanak sağlayan Güney Kore’de üretilen  uluslar arası kalite belgeleri olan yüksek teknolojiye sahip kullanışlı ve gerçek sonuç  veren özel bir üründür. Common-Rail Nedir?

Common Rail, "tutuculu püskürtme" veya "ortak boru" anlamına gelen, dizel motorlarda kullanılan bir yakıt enjeksiyon sistemidir. Bugüne kadar kullanılan aynı türdeki sistemlere göre yakıt sarfiyatı, egzoz gazı emisyonu, çalışma sistemi ve gürültü oluşumunda daha üstün bir sistemdir. Direkt tahrik edilen blok veya tek pompalı sistemlerden farlı olarak Common Rail' de basınç oluşumu ve püskürtme ayrılmaktadır.

Geleneksel dizel direkt püskürtücüleri yaklaşık 900 bar'lık basınç ile çalışırken, Common-Rail Sistemi, yakıtı 1500 bar'a kadar yükselen bir basınç ile ortak bir boru üzerinden enjektörlere dağıtır. Elektronik motor kumandası, bu yüksek basıncı, motorun devir sayısına ve yüküne bağlı olarak ayarlar. Püskürtmeyi, enjektörler üzerinde bulunan ve süratle anahtarlanabilen manyetik supaplar sağlamaktadır. Bu da püskürtmenin şekillendirilmesi, püskürtme miktarının ölçülmesi ve yakıt püskürtmesi bakımından yeni imkanlar sağlamaktadır.

Ayrıca yine bu imkanlar sayesinde yeni sistemin mükemmel bir avantajı olan Pilot (ön) Püskürtme ortaya çıkmaktadır. Pilot püskürtme, esas ana püskürtmeden önce oluşarak yakıtın yanmasına ilişkin çıkış oranlarını yüksek derecede iyileştirmektedir. Ön veya çoklu püskürtme, süratli manyetik supaplarına çok kere kumanda edilmesi ile oluşturulur. Böylece hem zararlı madde ve gürültü emisyonu hem de dizel motorlarının sarfiyat değerleri daha da azaltılmaktadır. Common-Rail sistemi, motorda önemli değişiklikler yapılmadan, kullanılan püskürtme sisteminin yerini alabilmektedir. Basınç oluşumunun ve püskürtmenin ayrılmasına ilişkin tek şart, bir dağıtıcı boru (rail) ve enjektörlere giden borulardan oluşan, Yüksek Basınç Tutucusu'dur. Sistemin çekirdek parçası, manyetik supap kumandalı enjektördür.

Püskürtme olayı, beyinden manyetik supaba giden bir sinyal ile başlatılır. Bu arada püskürtülen miktar, hem manyetik supabın açılma süresine hem de sistem basıncına bağlıdır. Sistem basıncını, yüksek basınçlı, pistonlu pompa oluşturmaktadır. Adı geçen pompa, düşük tahrik dönme momentleri ile çalışır, bu da pompa tahrikinin yükünü azaltmış olur. Basınç oluşumu için, binek otomobillerde distribütör tipi pompalar; ticari araçlarda ise sıra tipi pompalar öngörülmüştür. Common-Rail sistemlerinde, beyin, sensörler ve çoğu sistem fonksiyonları, başkalarında bulunan pompa-meme-birimi ve pompa-boru-meme gibi zamana bağlı tek pompa sistemleri ile eşittir. Common-Rail tekniği ile varılan gelişmeler duyulabilmekte ve ölçülebilmektedir. Ön püskürtme sayesinde bu direkt püskürtücü, ön yanma odalı motorun düşük gürültü seviyesi ile çalışırken aynı zamanda en katı egzoz gazı kurallarına da uymaktadır.Smart Diesel Common Rail Sistemli Araçlarda Ne Şekilde Kullanılır?

Montajı yapılan Smart Diesel sağladığı motor gücü kontrolü ile aracınızı yeniden keşfetmenizi sağlar. Common-Rail sistemli araçlarda motor sisteminin çalışmasını düzenleyen elektronik beyin kumandası ve real sisteminden aracınızın motor gücünü istediğiniz oranda (motorun çalışma kapasitesine göre) çoğaltıp azaltmanıza imkân verir. Bu seçenekler size araç üzerinde tam kullanım hakkı sağlamış olur. İhtiyaç duyulan kullanım şartlarına göre araç içerisinden motor gücünü istediğiniz oranda kontrol edebilmek aracınızdan en iyi verimi almanızı sağlar.

Smart Diesel Ne Fayda Sağlar?

Smart Diesel sağladığı fayda olarak ilk sırada kuşkusuz araç üzerinde hiç bir orijinal parçada değişiklik yapmadan istediğiniz performans seçeneklerine ulaşabilme imkânı sağlamasıdır. Araç üreticilerinin belirlediği çalışma sistemine uyumlu olarak aracınızın motor gücünü ihtiyaca göre yükselterek güvenilir-ekonomik ve stabil kullanım olanağı sağlar.

Yükselmiş motor gücü sayesinde aracınızın size verdiği tepkimeler sizin ihtiyacınız olan bütün kullanım kolaylıklarını ortaya çıkarır. Araç kullanım tedirginliğini ortadan kaldırır ve % 35 oranında kullanıcıya kullanım rahatlığı sağlar. Çekiş kuvvetinin yükselmesi aracın hareket refleksinin artması anlamına gelir. Bu durum daha az gaza basarak daha seri kullanım sağlar. Kullanım özgürlüğü olarak yol şartlarına ve aracın taşıma kapasitesine göre güç modlarının hareket halinde iken araç içinden kontrol edilebilmesi aracınızdan en iyi performansı almanıza yardımcı olur.

Dizel motorlarda sık rastlanan bir durum olan egzoz'dan siyah duman atma ve motor içinde oluşan kurumlaşmayı engeller. Yıpranmış motorlarda motorun çalışmasını rahatlatarak yağ yakımını azaltır.Smart Diesel Yakıt Ekonomisi Ne Anlama Gelir?

Smart Diesel aracın motor gücü kapasitesine göre, güvenilir şekilde motor gücünü yükselterek ekonomi sağlar. Smart Diesel'iin motor gücünü yükseltmesi yakıt ekonomosi anlamına gelir. Güçlü motora sahip bir araçta hareket etmek ve hızlanmak için yüksek oranda gaza basmak gerekmez.

Kuşkusuz ihtiyaç duyulan en büyük sorun yakıt sarfiyatı. Günümüz şartlarında büyük problem. Smart Diesel çalışma mantığı gayet basittir, yüksek motor gücü daha az yakıt sarfiyatı mantığı ile çalışan bir sistemdir. Yükselmiş motor gücü ile elde edilen ekonomi kullanıcıya bağlı bir durumdur. Smart Diesel kullanarak elde edilen performans ile aracınız normalin üzerinde bir yakıt sarfiyatına ihtiyaç duymaz. Aracın mevcut yakıt tüketimindeki en iyi verimi almayı sağlar. Yükselmiş motor gücü aracın daha kolay hareket etmesini ve hareket halinde iken daha çabuk hızlanması demektir. Smart Diesel bu hareket kabiliyetini daha az gaza basarak elde etmenizi ve ekonomi sağlamanıza olanak verir. Trafik kurallarına uygun olarak kullanılan araçta %20 ye varan yakıt tasarrufu sağlamak mümkündür.Smart Diesel Araç Motoruna Ve Çalışma Sistemine Zarar Verir mi?

Dizel araçlarda kullanılan en son teknoloji olan common-rail pompa yakıt sistemi araç motorunun çalışma limitine göre motor gücünün şekillenmesine olanak sağlayan teknolojik bir sistem olduğu için motor gücünün şekillenmesinde kullanılan Smart Diesel'in araç motoruna ve çalışma sistemine hiç bir zararı yoktur. Dizel common-rail motora sahip bir araç üzerinde, aracın orijinal bütünlüğü bozulmadan ve araç üreticisinin motor için belirlediği güvenlik önlemleri değiştirilmeden, muayene şartlarına uygun olarak elde edilebilecek güç modifiyesi sadece Smart Diesel ile sağlanabilir. Dizel motorlu comman-rail çalışma sistemine sahip araçların çalışma sistemine ve araç üreticisinin belirlediği motor güvenlik uyarılarına tam uyumlu olarak çalışan Smart Diesel yüksek teknoloji ürünüdür.

Smart Diesel araç motorunun ürettiği motor gücünü şekillendirmede kullanıcının istediği oranda motor gücünü arttırmak için seçme hakkını kullanıcıya kullanım sırasında ihtiyaca göre veren tam uyumlu orijinal bir üründür.